Головна » Статті » Освіта » Конспекти уроків |
Тема : Різноманітність тварин у природі . Мета: формувати поняття: "комахи", "риби", "земноводні", "плазуни", "птахи", "звірі"; навчити порівнювати, визначати істотні ознаки, описувати представників різних груп тварин ; розвивати уяву, мислення, пам’ять; виховувати допитливість, пізнавальний інтерес. Формувати інформаційну, творчу, комунікативну компетентності. Обладнання: проектор, презентація "Різноманітність тварин", картки з матеріалами для роботи в групах ,запис голосів тварин ,картинки тварин . Хід уроку І. Організаційна частина - Пролунав дзвінок, починаємо урок. Девіз уроку: Не просто слухати, а чути, Не просто дивитись, а бачити, Не просто відповідати, а міркувати, Дружно й плідно працювати. ІІ. Хвилинка спостережень 1.Робота синоптиків . Який тепер місяць? Який день ? Яке число ? Синоптик. Температура повітря сьогодні – … ,вітер – … , небо – … . – 2. Хвилинка – цікавинка. - А чи знаєте ви, що тварини можуть попереджати про зміни в погоді. - Жаби квакають на дощ. - Пес на снігу згортається калачиком – на мороз. - Кіт шкрябає підлогу – на вітер, завірюху. - Гуска стоїть на одній нозі чи ховає голову під крило - на холод. - Якщо в морозяний день заспіває півень – потеплішає. 1 ІІІ. Актуалізація опорних знань. 1. Фронтальне опитування. - Яку велику тему ми почали вивчати? (На дошці запис «Тварини»). - До якої природи відносяться тварини? (До живої). Доведіть. (Тварини дихають ростуть,розмножуються,харчуються,відмирають). - А рослини теж дихають ростуть,розмножуються,харчуються,відмирають. Чим же тварини відрізняються від рослин? (тварини переміщаються,харчуються готовою їжею,ростуть тільки в молодому віці). 2. Завдання за темою « Тварини – частина живої природи». Перевіримо, що ви вже знаєте за цією темою. 1.Визнач правильну відповідь. Що спільного між тваринами і рослинами? а)Те, що вони належать до неживої природи. б)Те, вони живуть і ростуть на Україні. в)Те, що вони належать до живої природи. 2. Закінчи речення. Тварини належать до живої природи тому що………. Тварини живуть…… Тварини живляться … ІV. Технологія "Незакінчене речення" - Зверніть увагу на дошку. Прочитайте тему уроку. Розгляньте ілюстрації.(слайд 1) Закінчіть речення: "Від сьогоднішнього уроку я очікую …" . Очікувані результати: * зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів; * визначати істотні ознаки тварин; * описувати представників різних груп тварин; * виховувати в собі бережливе ставлення до них. 2 Дотримання таких правил нам допоможе в цьому. * Всі думки приймаються. * Дотримуватися теми уроку. * Всім слухати один одного. * Правило піднятої руки. V. Мотивація навчальної діяльності 1. Створення проблемної ситуації. - Подивіться на малюнки. Чи всі тварини однакові? VІ. Повідомлення теми і мети уроку. Сьогодні ми продовжимо мандрівку царством Тварин. На Землі живе більше 2 млн. видів різноманітних тварин. Хоча всі вони різні,проте багато з них мають щось подібне. За спільними ознаками вчені об’єднали тварин в групи. Не за кольором,не за розміром,не за способом харчування ,а саме за істотними ознаками(за тими,яких немає у інших тварин). VІІ. Вивчення нового матеріалу. -Які групи тварин ви знаєте? Це комахи,риби , земноводні ,плазуни,птахи,звірі . (слайд 2) 1. Завдання в группах. - 1 група «Комахи»; с.134 - 2 група «Риби»; с. 134-135 - 3 група «Земноводні»; с. 135 - 4 група «Плазуни»; с. 136 - 5 група «Птахи»; с. 136-137 - 6 група «Звірі»; с. 137-138 Завдання для груп. Опрацювати відповідний текст у підручнику і підготувати коротку доповідь за планом. План. 1. Назва групи тварин. 2. Наведи приклад. 3. Особливості зовнішньої будови. 4. Істотні ознаки цієї групи. Доповідь кожної групи доповнює вчитель з супроводом авторської мультимедійної презентації «Різноманітність тварин». 3 Комахи.(слайд 3) Комахи - найчисленніша група тварин. До неї належать метелики, жуки, мурашки, метелики, бабки, коники, джмелі та багато інших комах. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають. За якою істотною ознакою їх об'єднали в одну групу? Шість ніг - це істотна ознака комах. Її тіло поділено на 3 частини: голова, груди, черевце. На голові є очі, вусики і рот. За допомогою вусиків вони відчувають запах. Нюх у комах дуже добрий, це допомагає їм у пошуках їжі. Риби.(слайд 4) В океанах, морях, річках і ставках живуть риби. Тіло у них складається з голови, тулуба, хвоста. Воно сплюснуте з боків і вкрите лускою та слизом. Завдяки такій будові тіла, риби швидко рухаються у воді. Плавають риби за допомогою хвостового плавця, якому допомагають інші плавці. Дихають зябрами, киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів живуть у солоній воді, а риби річок і ставків - у прісній. Земноводні.(слайд 5) Жаби і тритони - це земноводні, їхнє тіло вкрите м'якою, слизькою ,вологою шкірою. Воно складається з голови, шиї, тулуба, передніх і задніх ніг. У деяких є хвіст. Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати під водою. Тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у воді. Плазуни.(слайд 6) Черепахи, ящірки, змії, крокодили - це тварини, яких називають плазунами. Чому? На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів укрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися й утворили міцний панцир. Тіло складається з голови, тулуба, хвоста. Час від часу плазуни линяють, тобто скидають стару шкіру. Вони живуть повсюди (у воді, лісах, пустелях, степу, горах) немає їх лише там, де дуже холодно. Взимку вони залягають у сплячку. Птахи.(слайд 7) Ці тварини добре пристосувались до польоту. Тіло вкрите пір'ям, яке добре захищає від холоду - це істотна ознака птахів. Розміри дуже різні. Птахи є окрасою природи та її друзями. Звірі (ссавці).(слайд 8) Вкрите шерстю тіло і вигодовування малят молоком - це істотні ознаки звірів. За цими ознаками вони відрізняються від інших тварин. Всі звірі народжують малят живими і вигодовують їх молоком. Окремі групи тварин : черви ,молюски ,раки , павуки .(слайд 9 ) 4 Фізкультхвилинка. VІІІ. Закріплення і осмислення знань. 1. «Мозкова атака».(в групах) - Доведіть,що черепаха ,крокодил ,гадюка – це плазуни, бо …… . - Доведіть,що їжак,лось ,кіт –це звірі ,бо … . - Мурашка , коник ,метелик -це комахи ,бо … . - Щука ,сом -це риби ,бо … . - Шпак ,сорока ,чижик –це птахи ,бо … . - Жаби і тритони –це земноводні ,бо … . 2. Робота в зошитах (с.62). Наголосити,що для тим,хто працює на високий рівень, потрібно навести приклади тварин до кожної групи(не менше двох представників). VІІІ. Узагальнення і систематизація знань. 1.Гра «Знайди пару» Вовк плазун Голуб звір Гадюка комаха Жаба птах Акула земноводне Жук риба Перевіряємо за зразком на дошці (слайд 11 ) 2. Гра "Знайди зайве" Прочитай і підкресли зайве у кожній групі: Бджола, капустянка, лелека , муха. Вуж, черепаха, ящірка, черв’як. Косуля, лелека, ведмідь, єнот. 3 .Хвилинка –цікавинка . Діти приготували різні цікавинки з життя тварин. 4.Гра «Впізнай за голосом «. Діти слухають голоси тварин і впізнають їх . 5 IX . Підсумок уроку. Рефлексія - З якою темою ми ознайомились на уроці? - Чи досягли ви очікуваних результатів? Вправа «Мікрофон» (слайд 12) На уроці я навчився … Я дізнався, що … Я повторив … Мене вразило … Я запам’ятав … X. Домашнє завдання Опрацювати статті підручника (с. 134 – 138), Підготувати розповідь про улюблену тварину. | |
Переглядів: 2593 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |